# XB5AW24B5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XB5AW24B5
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xb5aw24b5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xb5aw24b5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Ingress Protection:** IP66, IP67, IP69, IP69K, NEMA 4X, 13
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.87" (22.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V