# XB3-24Z8US-J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XB3-24Z8US-J
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xb3-24z8us-j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xb3-24z8us-j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, U.FL
- **Current:** 15mA
- **Data Rate:** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Memory Size:** 1MB Flash, 128kB RAM
- **Modulation:** DSSS
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 8dBm
- **Protocol:** Zigbee庐
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -103dBm
- **Serial Interfaces:** I虏C, SPI, UART
- **Utilized IC:** EFR32MG
- **Voltage:** 2.1V ~ 3.6V