# XB24CDMWIT-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XB24CDMWIT-001
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xb24cdmwit-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xb24cdmwit-001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/58/01/14580100-602-1967-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Wire Antenna
- **Current:** 31mA
- **Data Rate:** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** DSSS
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 8dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -102dBm
- **Serial Interfaces:** SPI, UART
- **Utilized IC:** EM357
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V