# XB24CAPIS-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XB24CAPIS-001
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xb24capis-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xb24capis-001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/58/04/14580466-602-1899-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Trace
- **Current:** 31mA
- **Data Rate:** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 8dBm
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -102dBm
- **Serial Interfaces:** SPI, UART
- **Utilized IC:** EM357
- **Voltage:** 2.1V ~ 3.6V