# XAL1010-451MED
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XAL1010-451MED
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xal1010-451med
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xal1010-451med#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70.5A
- **Current Rating (Amps):** 53 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.72mOhm Max
- **Frequency:** 66MHz
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 450 nH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 165°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.445" L x 0.394" W (11.30mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%