# X9C303S8I-2.7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X9C303S8I-2.7
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Data Acquisition
- **Subcategory:** Digital Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x9c303s8i-2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x9c303s8i-2-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Potentiometer
- **Interface:** Up/Down (U/D, INC, CS)
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Taps:** 100
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 40
- **Resistance (Ohms):** 32k
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Taper:** Logarithmic
- **Temperature Coefficient (Typ):** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±15%
- **Voltage:** ±2.7V ~ 5.5V