# X9420YV14I-2.7T1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X9420YV14I-2.7T1
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Data Acquisition
- **Subcategory:** Digital Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x9420yv14i-2-7t1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x9420yv14i-2-7t1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/IS/L1/20/ISL12029IV27Z-TCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Potentiometer
- **Features:** Selectable Address
- **Interface:** SPI
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Taps:** 64
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 150
- **Resistance (Ohms):** 2.5k
- **Supplier Device Package:** 14-TSSOP
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient (Typ):** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** ±2.7V ~ 5.5V