# X9408YP24I-2.7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X9408YP24I-2.7
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Data Acquisition
- **Subcategory:** Digital Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x9408yp24i-2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x9408yp24i-2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Potentiometer
- **Features:** Selectable Address
- **Interface:** I²C
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Number of Circuits:** 4
- **Number of Taps:** 64
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 150
- **Resistance (Ohms):** 2.5k
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient (Typ):** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** ±2.7V ~ 5.5V