# X9315WMIZ-2.7T1R5419
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X9315WMIZ-2.7T1R5419
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Data Acquisition
- **Subcategory:** Digital Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x9315wmiz-2-7t1r5419
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x9315wmiz-2-7t1r5419#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Potentiometer
- **Interface:** Up/Down (U/D, INC, CS)
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Taps:** 32
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 400
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Supplier Device Package:** 8-MSOP
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient (Typ):** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V