# X9279UV14Z-2.7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X9279UV14Z-2.7
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Data Acquisition
- **Subcategory:** Digital Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x9279uv14z-2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x9279uv14z-2-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/IS/L1/20/ISL12029IV27Z-TCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Potentiometer
- **Features:** Selectable Address
- **Interface:** I²C
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Taps:** 256
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Resistance:** 300 (Max)
- **Resistance (Ohms):** 50k
- **Supplier Device Package:** 14-TSSOP
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient (Typ):** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V