# X8GEBGNHNF-16.384000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X8GEBGNHNF-16.384000
- **Manufacturer:** Taitien Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x8gebgnhnf-16-384000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x8gebgnhnf-16-384000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 105 Ω
- **Frequency:** 16.384 MHz
- **Frequency Tolerance:** ±3ppm
- **Height:** 0.530" (13.46mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** 3rd Overtone
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.441" L x 0.189" W (11.20mm x 4.80mm)