# X10CB1-30.000MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** X10CB1-30.000MHZ-T
- **Manufacturer:** MMD
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/x10cb1-30-000mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/x10cb1-30-000mhz-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 30 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm)