# WXR1850TN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WXR1850TN
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wxr1850tn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wxr1850tn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** Bluetooth, WLAN
- **Frequency (Center:** 1.9GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 1.85GHz ~ 1.99GHz
- **Gain:** 1dBi
- **Height (Max):** 7.000" (177.80mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W