# WTB4S-3P2234VS10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WTB4S-3P2234VS10
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wtb4s-3p2234vs10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wtb4s-3p2234vs10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Adjustable
- **Connection Method:** Connector, M8
- **Ingress Protection:** IP66, IP67, IP68, IP69K
- **Light Source:** Red (650nm)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (TA)
- **Output Configuration:** PNP
- **Response Time:** 500µs
- **Sensing Distance:** 0.157" ~ 4.724" (4mm ~ 120mm)
- **Sensing Method:** Proximity
- **Voltage:** 10V ~ 30V