# WSLT-01A-19
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSLT-01A-19
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wslt-01a-19
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wslt-01a-19#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/21/02/1321021-RPC5438-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Features:** Flame Retardant
- **Height:** 0.420" (10.67mm)
- **Length:** 0.660" (16.76mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Arrowhead, Winged
- **Opening Size:** 0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm)
- **Panel Hole Size:** 0.187" (4.75mm)
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Hinged, Top Lock
- **Width:** 0.200" (5.08mm)