# WSL2816R1000FEH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSL2816R1000FEH
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wsl2816r1000feh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wsl2816r1000feh#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/WS/LK/-./WSLK-.02DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2816
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%