# WSL2512R5000FEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSL2512R5000FEA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wsl2512r5000fea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wsl2512r5000fea#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/WS/LG/-./WSLG-.25DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 500 mΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%