# WSL2010R0100FTA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSL2010R0100FTA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wsl2010r0100fta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wsl2010r0100fta#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/39/541-3928-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 10 mΩ
- **Size:** 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%