# WSL0805R1200FBA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSL0805R1200FBA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wsl0805r1200fba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wsl0805r1200fba#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/WS/LA/-./WSLA-.01DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.018" (0.46mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 120 mΩ
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%