# WSHM2818R1000FEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSHM2818R1000FEK
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wshm2818r1000fek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wshm2818r1000fek#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/26/541-2631-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.069" (1.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 2818
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%