# WSE26I-1H162100A00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSE26I-1H162100A00
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wse26i-1h162100a00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wse26i-1h162100a00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/69/37/14693770-1882-1603-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Adjustable
- **Cable Length:** 78.74" (2m)
- **Connection Method:** Cable
- **Ingress Protection:** IP66, IP67
- **Light Source:** Infrared (850nm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Output Configuration:** Push-Pull, NPN/PNP
- **Response Time:** 500µs
- **Sensing Distance:** 0' ~ 196.90' (0 ~ 60m)
- **Sensing Method:** Through-Beam
- **Voltage:** 10V ~ 30V