# WSC251533R00FEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WSC251533R00FEA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wsc251533r00fea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wsc251533r00fea#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/WS/CB/-1/WSCB-10DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.125" (3.17mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 33 Ω
- **Size:** 0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
- **Supplier Device Package:** 2515
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%