# WS1A1500J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WS1A1500J
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ws1a1500j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ws1a1500j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/WS/1M/15/WS1M1500JTB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 150 Ω
- **Size:** 0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%