# WRT20FWX-O
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WRT20FWX-O
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wrt20fwx-o
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wrt20fwx-o#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, FCC
- **Current:** 2 A
- **Efficiency:** 74%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20W
- **Size:** 7.68" L x 2.17" W x 1.06" H (195.0mm x 55.0mm x 27.0mm)