# WRM0204C-120RFI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WRM0204C-120RFI
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wrm0204c-120rfi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wrm0204c-120rfi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 120 Ω
- **Size:** 0.061" Dia x 0.146" L (1.55mm x 3.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0204
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%