Part Number: WRE1205S-3WR2 Manufacturer: MORNSUN Category: Power Supplies - Board Mount Subcategory: DC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/wre1205s-3wr2 RFQ URL: https://distyparts.com/product/wre1205s-3wr2#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/14/98/12149849-2725-WRE2412S-3WR2-ND.html Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/14/98/12149849-2725-WRE2412S-3WR2-ND.jpg Summary: WRE1205S-3WR2 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by MORNSUN and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: WRE1205S-3WR2 is a dc dc converters from MORNSUN. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Approval Agency: CE Current: 300mA, 300mA Efficiency: 78% Features: Remote On/Off Mounting Type: Through Hole Number of Outputs: 2 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating) Power (Watts): 3 W Size: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) Standard Number: 60950-1 Type: Isolated Module Voltage: -5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/mornsun Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-board-mount/dc-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/wre1205s-3wr2