# WRA1209S-3WR2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WRA1209S-3WR2
- **Manufacturer:** MORNSUN
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wra1209s-3wr2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wra1209s-3wr2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 167mA, 167mA
- **Efficiency:** 78%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 3 W
- **Size:** 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)