# WR9QI1660YL4NKITR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR9QI1660YL4NKITR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr9qi1660yl4nkitr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr9qi1660yl4nkitr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, UL, VCCI
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 1.66A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 40 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
- **Voltage:** 24V