# WR9QI1660CCPN-NAR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR9QI1660CCPN-NAR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr9qi1660ccpn-nar6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr9qi1660ccpn-nar6b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/26/12712618-1939-1557-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, UL, VCCI
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 1.66A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Multi-Blade (Single Blade Included)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 40 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 1.71" L x 2.91" W x 1.39" H (43.5mm x 74.0mm x 35.3mm)
- **Standard Number:** 1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V