# WR9QD660CCPNNAR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR9QD660CCPNNAR6B
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr9qd660ccpnnar6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr9qd660ccpnnar6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** BSI, CB, CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 72" (1.83m)
- **Current:** 660mA
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Included)
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 6 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.44" L x 1.59" W x 1.24" H (62.0mm x 40.5mm x 31.5mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 9V