# WR9QC800LCP-N(R6B)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR9QC800LCP-N(R6B)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr9qc800lcp-n-r6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr9qc800lcp-n-r6b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/28/12712850-1939-1851-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** BSI, CB, CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 72" (1.83m)
- **Current:** 800mA
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 6 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.52" L x 1.59" W x 1.24" H (64.0mm x 40.5mm x 31.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 7.5V