# WR9MD1110CCPIMFR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR9MD1110CCPIMFR6B
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr9md1110ccpimfr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr9md1110ccpimfr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, EAC, Ukraine, VCCI, WEEE
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.11A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** CEE 7/16
- **Input Type:** Fixed Blade
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 10 W
- **Region Utilized:** Europe
- **Size:** 2.72" L x 1.13" W x 3.06" H (69.0mm x 28.8mm x 77.7mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 9V