# WR12X1R2 JTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR12X1R2 JTL
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr12x1r2-jtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr12x1r2-jtl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1.2 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** -200/ +400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%