# WR06X3480FTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR06X3480FTL
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr06x3480ftl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr06x3480ftl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 348 Ω
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%