# WR-L50P-VF-N1-R1500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR-L50P-VF-N1-R1500
- **Manufacturer:** JAE Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr-l50p-vf-n1-r1500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr-l50p-vf-n1-r1500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.118" (3.00mm)
- **Mated Stacking Heights:** 4mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)