# WR-50S-VF-N1-R1500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR-50S-VF-N1-R1500
- **Manufacturer:** JAE Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr-50s-vf-n1-r1500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr-50s-vf-n1-r1500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Height Above Board:** 0.128" (3.25mm)
- **Mated Stacking Heights:** 4mm, 5mm, 6mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)