# WR-40P-VF50-N1-R1300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WR-40P-VF50-N1-R1300
- **Manufacturer:** JAE Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wr-40p-vf50-n1-r1300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wr-40p-vf50-n1-r1300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Height Above Board:** 0.157" (4.00mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm, 5.5mm, 8mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)