# WPD136M6BR-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WPD136M6BR-001
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wpd136m6br-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wpd136m6br-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** TETRA
- **Frequency (Center:** 155MHz, 450MHz, 815MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 136MHz ~ 174MHz, 380MHz ~ 520MHz, 760MHz ~ 870MHz
- **Gain:** 0.2dBi, 4.8dBi, 8.1dBi
- **Height (Max):** 20.000" (508.00mm)
- **Ingress Protection:** IP66
- **Mounting Type:** Base Mount
- **Number of Bands:** 3
- **Power:** 100 W