# WP710A10F3C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WP710A10F3C
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wp710a10f3c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wp710a10f3c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/72/47/11724721-754-1600-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Orientation:** Top View
- **Radiant Intensity (Ie) Min @ If:** 10mW/sr @ 50mA
- **Type:** Infrared (IR)
- **Viewing Angle:** 34°
- **Voltage:** 1.2V