# WP3-S016VA1-R500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WP3-S016VA1-R500
- **Manufacturer:** JAE Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wp3-s016va1-r500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wp3-s016va1-r500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.039" (1.00mm)
- **Mated Stacking Heights:** 1mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 16
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)