# WP3-P016VA1-R500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WP3-P016VA1-R500
- **Manufacturer:** JAE Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wp3-p016va1-r500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wp3-p016va1-r500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/67/0-/26/670-2634-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 4.00碌in (0.100碌m)
- **Features:** Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.033" (0.84mm)
- **Mated Stacking Heights:** 1mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 16
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)