# WNSC2D401200CWQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WNSC2D401200CWQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wnsc2d401200cwq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wnsc2d401200cwq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 1200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.8 V @ 20 A