# WNS40H100CGQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WNS40H100CGQ
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wns40h100cgq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wns40h100cgq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A @ 100 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-262
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 710 mV @ 20 A