Part Number: WND35P12BJ Manufacturer: WeEn Semiconductors Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/wnd35p12bj RFQ URL: https://distyparts.com/product/wnd35p12bj#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/17/40/-W/1740-WND35P12BJDKR-ND.pdf Summary: WND35P12BJ is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by WeEn Semiconductors and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: WND35P12BJ is a diodes - rectifiers - single from WeEn Semiconductors. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 35A Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: D2PAK Technology: Standard Voltage: 1.4 V @ 35 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ween-semiconductors Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/wnd35p12bj