# WND35P12BJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WND35P12BJ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wnd35p12bj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wnd35p12bj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.4 V @ 35 A