# WND35P08XQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WND35P08XQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wnd35p08xq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wnd35p08xq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220F
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.4 V @ 35 A