Part Number: WND10P08XQ Manufacturer: WeEn Semiconductors Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/wnd10p08xq RFQ URL: https://distyparts.com/product/wnd10p08xq#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/42/84/8142841-1740-WND10P08XQ-ND.pdf Summary: WND10P08XQ is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by WeEn Semiconductors and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: WND10P08XQ is a diodes - rectifiers - single from WeEn Semiconductors. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 10A Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 150°C Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220F Technology: Standard Voltage: 1.3 V @ 10 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ween-semiconductors Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/wnd10p08xq