# WND10M600XQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WND10M600XQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wnd10m600xq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wnd10m600xq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220F
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 980 mV @ 10 A