# WMF1S33K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WMF1S33K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wmf1s33k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wmf1s33k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/51/72/2151727-338-4427-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.256" Dia x 0.685" L (6.50mm x 17.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V