# WMF1P33K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** WMF1P33K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/wmf1p33k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/wmf1p33k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/68/2149684-338-4421-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.413" Dia x 1.185" L (10.50mm x 30.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V